מתימטיקה

אופנועים

ספורט

מכבי ת"א

אישי

דיאלקטיקה

מכוניות

דף הבית

 גביע עולמי

האחד במאי    - היסטוריה    ( דן ורד )

"יגיע יום בו השקט שלנו יהיה חזק יותר מן הקולות אותם אתם מנסים לחנוק היום" אילו היה מילותיו האחרונות של   AUGUST SPIES  ב- 11 לנובמבר 1887 שעה שחבל התליה היה כרוך סביב צוארו.   ביום זה נרצחו ,על ידי שלטונות ארה"ב , 4 פועלים שעזרו לארגן את פועלי שיקגו בפרט וארה"ב בכלל למאבק למען יום עבודה מקוצר של 8 שעות.

ממאבק זה של פועלי שיקגו נולד וצמח  "האחד במאי " . מאורע המצהיר על הסולידריות והמטרות המשותפות של מעמד הפועלים הבינלאומי . שליטי המדינות הקפיטליסטיות ובראשם שליטי ארה"ב עושים מאמץ אדיר לתאר זה יום  זה כמאורע  " מיובא " ואף לא מהססים להצהיר עליו כעל  " זר " ( פטריוטיזם היה מאז ומתמיד מפלטו האחרון של הנבל ) , בתקופת קיומה של ברית המועצות  היו מכנים יום זה  כ " חג סובייטי " . למעשה  " אחד במאי "  הוא התרומה הגדולה של פועלי אמריקה למאבקו של מעמד הפועלים בכל העולם , אין פלא איפוא ששליטי העולם  המערבי-קפיטליסטי מנסים לקבור יום זה ולמחוק אותו מלוח השנה .

שוטרי שיקגו תוקפים פועלים מפגינים במפעל " מקורמיק "

כתשובה  לשבוע עבודה בן 6-7 ימים ,14-16 שעות עבודה ליום והאבטלה הגואה שהיו מנת חלקם של פועלי אמריקה בשנות ה- 80 של המאה ה - 19 ,פתחו יותר מחצי מיליון פועלים בתכנון שביתה כלל ארצית שבמרכזה הדרישה ליום עבודה של 8 שעות . איגוד העובדים המרכזי של שיקגו , מרכז לפעילות של פועלים מיליטנטים , קרא לשביתה כללית בנושא זה שתיערך ב - 1 למאי 1886 .  כאשר הגיע היום המיועד העיר שיקגו עצרה מלכת  " עשן לא התאבך מארובות המפעלים " דיווח אחד העיתונים המרכזים. בעלי ההון של שיקגו שראו כיצד רווחיהם מתאדים באוויר  לנוכח אלפי הפועלים הצועדים ברחובות העיר , הטילו , בעזרת המשטרה , מצור על הפועלים והורו למשרתיהם , המשטרה המקומית , לשבור את השביתה בכל מחיר. השביתה החריפה וההתנגדות התפשטה . ב - 3 למאי רצחו השוטרים 6  פועלים במפעל המקומי "מקורמיק" . בתגובה לכך צעדו אלפים לככר המרכזית " היימרקט " . השוטרים תקפו את הפועלים המפגינים ונזרקה פצצה ( יותר מאוחר התברר שנזרקה על ידי סוכן משטרתי ) , נוצרה מהומה ובקרב שבין השוטרים לפועלים המפגינים נרצחו 4 פועלים , נהרגו שבעה שוטרים ויותר מ - 2000 נפצעו  במה שמכונה עד היום " הטבח של היימרקט " ( The Haymarket massacre ) .  מאות פועלים מיליטנטים נעצרו במסע של ציד מכשפות מצד פרנסי העיר . מנהיגי הפועלים מהאגף השמאלני של האיגוד המקצועי הואשמו   ב"קשירת קשר" ונתפרו להם תיקים פליליים . מזלם של ארבעה מהם לא שפר והם הוצאו להורג  תוך כדי מסע הפחדה שנועד להרתיע פועלים מלהיאבק נגד זכויותיהם .

200000 פועלים זכו לים עבודה מקוצר אבל לא לאורך זמן . תחת הקפיטליזם , בעלי ההון תמיד שואפים להחזיר את המצב לקדמותו ולשלול מפועלים את ההשגים אליהם הגיעו תוך מאבק ממושך  ומייגע . בחסות המשטרה הם פתחו בקמפיין שנועד לבטל את הישגי השביתה והמאבק ובסופו רק 15000 פועלים נהנו מיום עבודה בן 8 שעות . הפועלים לא נטשו את המאבק , כפי שהבוסים היו רוצים , ב - 1 במאי 1890 הכריזו הפועלים על שביתה כללית . זו הייתה לידתו של ה " אחד במאי "  ההיסטורי שמצוין עד היום כיום חג של מעמד הפועלים וסולידריות  מעמדית בינלאומית.

האחד במאי 1886 - ככר היימרקט שיקגו ההפגנות ליום עבודה בן 8 שעות בעיצומן

ביולי 1889 בקונגרס של "האינטרציונל השני" ( איגוד של מפלגות סוציאליסטיות וקומוניסטיות מכל רחבי העולם ) נאמר : " הוועדה מחליטה לארגן הפגנה בינלאומית גדולה , כדי שבכל הארצות והערים הגדולות בכל העולם , בתאריך קבוע מראש , יתכנסו המוני הפועלים וידרשו קיצור יום העבודה ל - 8 שעות .... מאחר ופדרצית הפועלים האמריקאית  ( American Federation of Labour - AFL ) כבר הכריזה על יום ההפגנה - 1.5.1890 , יום זה יהיה התאריך  להפגנה הבינלאומית בכל ארצות     העולם".  בערב  ה" אחד במאי " הראשון , פרידריך אנגלס - שותפו לדרך של קרל מרקס , כתב : " כשאני כותב שורות אלה הפרולטריון של אירופה ואמריקה מפגין את כוחו , זו הפעם הראשונה שהפרולטריון מגויס כצבא אחד , תחת דגל אחד ( הדגל האדום ) ולוחם למען מטרה אחת - יום עבודה של 8 שעות . מחזה מרהיב זה יגרום לכך שהקפיטליסטים וכל בעלי הקרקעות בל העולם יפנימו את העובדה שפועלי כל הארצות אכן מאוחדים הלכה למעשה.

כך הפך ה "אחד במאי " להיות יום הסולידריות הבינלאומי של כל פועלי העולם והפך להיות הסיוט של בעלי ההון בכל הארצות. בימים עברו כאשר ברית המועצות הייתה מדינה סוציאליסטית התגברה התודעה של יום זה בקרב פועלי העולם  אך עם התגברות תהליך הרוויזיוניזם ( חזרה לקפיטליזם ) בברית המועצות , תהליך שהחל בשלהי שנות החמישים של המאה הקודמת החל ה"אחד במאי" לאבד מכוחו מה שעזר לבעלי ההון לשלול מפועלים זכויות והישגים  שהיו פרי מאבק ממושך . התהליך לא פסח על ישראל ואנו עדים למסע של שלילת זכויות והרעת תנאי העובדים תחת סיסמאות ריקות מתוכן של "הפרטה " ו "רפורמה" . חוקי הפנסיה החדשים - הקטנת התשלומים למבוטחים , הגדלת התשלום החודשי של העובד והוספת שנתיים לגיל הפרישה , כמו  "רפורמת דברת " בחינוך ,  הם רק שמץ ממכלול של זכויות שהעובדים נאבקו עבורם שנים רבות  ועתה נלקחים מהם   כלאחר יד . כדי לעמוד בפרץ ולעצור את הסחף יש ל " אחד במאי " משנה  תוקף .

יש לחדש את מסורת  הפגנת הסולידריות של פועלי כל העולם ביום זה כדי לעצור את כדור השלג המדרדר ואת המסע לרמיסת זכויות העובדים .

מאבקם  של פועלי שיקגו  באחד במאי 1886 לא היה לשווא .

      

לאתר  Progressive Labour Party U.S.A  הקש על האגרוף

 י ח י      ה א ח ד    ב מ א י  ! ! !

לחץ כדי לחזור לדף הראשי